Zázvorová vodka
Tohle tedy rozhodně není recept na nápoj, který by se měl konzumovat ve velkém, ale v malém množství, myslím, neuškodí, už jen kvůli opravdu vysokému množství léčivého výluhu ze zázvoru. Pro mne bylo nejsložitější sehnat vhodné lahve a vyrobit etikety, protože jsem několik exemplářů s úspěchem použila jako vánoční dárek.
Zázvorový kořen (správně je to oddenek) obsahuje poměrně dost škrobu. Když ho nastrouháme, vymačkáme šťávu a tu přecedíme, případně i přefiltrujeme přes plátýnko (nebo kapesník), tak výsledný extrakt bude přes veškerou snahu stejně zakalený. Protože vodku chceme čirou, je potřeba ji nechat dostatečnou dobu (minimálně 24 hodin, ale lepší je několik dní, ideálně týden) odstát - veškerý kal se usadí v relativně kompaktní vrstvě u dna a výsledek bude krásně čirý.
Potřebujeme:
- půl litru vodky
- 100g medu nebo javorového sirupu
- asi 200g najemno nastrouhaného zázvoru
- 100 ml šťávy z citronu
Postup:
- Z nastrouhaného zázvoru vymačkáme šťávu, přecedíme či přefiltrujeme a odměříme z ní 100ml. Výchozí množství zázvoru je orientační, záleží na šťavnatosti konkrétního kousku. Ze zbytku se dá třeba udělat čaj.
- Ve skleněné lahvi se širším hrdlem smícháme vodku se zázvorovou a citronovou šťávou a medem či javorovým sirupem. Opatrně, ale důkladně protřepeme, aby se med či sirup zcela rozpustily.
- Necháme odležet v lednici, dokud se vodka nepročistí a škrobový šlem neusadí u dna v relativně pevné vrstvě.
- Výslednou čirou tekutinu opatrně slijeme (je potřeba se smířit s tím, že budou nějaké ztráty :(
- Hotové přelijeme do lahve, případně dárkových lahviček.
- Zázvorová vodka je nejlepší hodně vychlazená, ideální je skladovat ji v lednici (nikoliv v mrazáku - med a zázvorová a citronová šťáva původní koncentraci alkoholu naředí natolik, že tekutina za nízké teploty zmrzne.) Dávkování bych viděla na 1 panáka nalačno ráno - jako prevence chřipky a nachlazení prostě nemůže nefungovat!