Švédský tvarohový koláč Småländsk ostkaka

Tohle byla láska na první ochutnání – švédský tvarohový koláč, který v úžasném obchodě Småland v Malmö nabízeli anglicky jako Swedish cheesecake. S tím americkým toho ale moc společného nemá – úplně chybí sušenkový základ, je jen málo sladký a má trochu hrudkovitou konzistenci. Navíc je většinou přirozeně bezlepkový (v pár receptech jsem sice našla mouku, ale většinou se používá kombinace mletých mandlí a škrobu). Småländsk ostkaka se původně dělal z doma připravovaného tvarohu, hlavními ingrediencemi tedy bylo mléko a syřidlo, ale teď se používá hotový tvaroh, respektive cottage cheese. Ostkaka se ve Švédsku podává na štědrovečerním stole spolu s jahodovým džemem a šlehačkou, a jí se tradičně od středu ke kraji, kde bývá sušší. Tato část se proto v minulosti nechávala služebnictvu a dětem. Podle jiné teorie se obvykle koláč pekl v nádobí z cínu, a tak, aby se předešlo otravě, začínalo se jíst od středu. Ostkaka byla kdysi drahou záležitostí, proto sloužila i jako důležitý symbol společenského statusu. Kdo ji přinesl s sebou na nějakou oslavu, byl považován za zámožného (praví se na webu skandinavskydum.cz).

Já jsem ve své verzi zkombinovala několik receptů a myslím, že se mi celkem dobře povedlo zreprodukovat tu verzi z Malmö. Namísto džemu k tomuhle koláči dělám teplou omáčku z lesního ovoce, a šlehačkou ho doplňujeme jen tehdy, když si ho dáváme jako moučník; jinak je totiž skvělý i k snídani. Ostkaka se má konzumovat teplá, nejlíp teda chvilku po dopečení; překvapivě je ale skoro stejně dobrá druhý i třetí den, jen krátce prohřátá v mikrovlnce. A ještě jedna vychytávka – jestli vám zbyde ta ovocná omáčka, můžete ji klidně použít i třeba k masu – stačí jen přidat trochu soli a čerstvě mletého pepře. Já jsem ji takhle použila k trhanému hovězímu hrudí a určitě to nebylo naposledy. 

Koláč je oslazený čekankovým sirupem. Dá se samozřejmě použít i běžný cukr, v tom případě bude mít výsledek vyšší obsah jednoduchých cukrů a nižší podíl vlákniny, viz údaje dole.

Potřebujeme (na cca 10 porcí):

  • 100g mandlové mouky (jemně mletých mandlí)
  • 60g kukuřičného nebo bramborového škrobu
  • 6 vajec (žloutky a bílky zvlášť)
  • 10g sody na pečení
  • 80g čekankového sirupu, případně stejné množství třtinového cukru, rozpuštěného v troše vroucí vody
  • 500g cottage cheese (používám verzi Light se sníženým obsahem tuku, protože tuku se do koláče dostane dost z přidané šlehačky)
  • 250g měkkého tvarohu (netučného), ideálně balené kostky
  • 130ml smetany ke šlehání 33% tuku
  • Špetku soli
  • Špetku kardamomu (respektive množství podle chuti)

  • 550g zmrazeného drobného ovoce Black Forest Fruit, případně čerstvých malin, borůvek ap.
  • 30g čekankového sirupu, případně stejné množství třtinového cukru

Postup:

  1. Předehřejeme troubu na 190°C.
  2. Pekáček o rozměrech cca 21 * 31cm vyložíme papírem na pečení nebo nepřilnavou pečicí fólií. 
  3. Pokud budeme používat zmrazené ovoce, nasypeme ho do kastrolu a na mírně zahřáté plotýnce necháme pomalu povolit.
  4. V míse smícháme mandlovou mouku, škrob a sodu.
  5. V jiné míse, případně ve food procesoru, vyšleháme žloutky s čekankovým sirupem či cukrem. Když hmota zbělá, tak jen na nízké otáčky vmícháme tvaroh a cottage cheese. Odložíme stranou.
  6. Teď je potřeba co nejrychleji ušlehat pevný sníh z bílků a trochy soli a hned potom dotuha šlehačku. Kdo na oboje použije jako já KitchenAid s jednou mísou, musí být celkem rychlý, protože jakmile do směsi mouky, škrobu a sody přidáme něco tekutého, začne přidaná soda hned pracovat, což není úplně žádoucí, protože těsto by mělo kynout především v troubě. Každopádně do suché směsi nejdřív vmícháme směs tvarohu a vajec, potom sníh a nakonec šlehačku. 
  7. Hotové těsto přelijeme do připraveného pekáčku a pečeme zhruba 40 minut. Ke konci pečení bude koláč nejspíš potřeba přikrýt dalším archem papíru na pečení, kusem alobalu nebo další pečicí fólií - na povrchu by měl být hezky zlatavý.
  8. Zatímco bude koláč v troubě, dokončíme ovocný přeliv - zvýšíme přívod tepla pod kastrolem, ovoce přivedeme k varu a odstavíme. Vmícháme čekankový sirup nebo cukr a tyčovým šlehačem rozmixujeme. Kdo chce mít omáčku úplně hladkou, odstraní semínka pomocí jemného cedníku nebo pevnějšího řidšího plátýnka.
  9. Hotový koláč necháme trochu vychladnout a servírujeme přelitý ovocnou omáčkou, případně i ozdobený kopečkem šlehačky. 
  10. Vychladlý koláč je potřeba skladovat v lednici. Před servírováním ho přelijeme omáčkou, zakryjeme poklopem a dáme na cca 30-60 vteřin prohřát do mikrovlnky, překvapivě mu to nijak neuškodí. 

Výživové hodnoty na 1 porci z 10 (bez šlehačky navrchu):

Kcal: 322, bílkoviny: 20, sacharidy: 15g, z toho cukry: 8g, tuky: 17g, z toho NMK: 6g, vláknina 14g.

Výživové hodnoty na 1 porci z 10 (bez šlehačky navrchu, verze s cukrem):

Kcal: 353, bílkoviny: 20, sacharidy: 27g, z toho cukry: 20g, tuky: 17g, z toho NMK: 6g, vláknina 5,1g.

Poznámka:

Šlehačky budete mít nejspíš víc, než těch předepsaných 130 ml. Ušlehejte ji všechnu, do těsta oddělte jen příslušný díl a zbylou třeba servírujte s koláčem. 

Ve verzi s čekankovým sirupem pocházejí veškeré jednoduché cukry z použitého tvarohu a cottage (laktóza) a zbytek jsou cukry přirozeně obsažené v ovoci.