Skořice

Skořice je aromatická kůra skořicovníků, stálezelených tropických stromů. Nejkvalitnější je cejlonská (Cinnamomum zeylanicum), v obchodě ale spíš narazíme na skořici čínskou (Cinnamomum cassia). Respektive odrůdu jsem nenašla na žádném balení mleté skořice (hledala jsem u pěti různých výrobců), jen firma Avokádo uvádí zemi původu (Thajsko, Indonésie).

Podle všeho skořice obsahuje značné množství antioxidantů. Pro svoje silné antibakteriální a dezinfekční účinky se využívala nejprve jako léčivka a až později jako koření. Údajně působí jako prevence rakoviny. Dokáže blokovat novotvorbu krevních kapilár, které dodávají tumoru živiny a kyslík potřebný k jeho růstu, čímž přispívá k potlačení rakovinové bujení.

Skořice také pozitivně působí na chuť k jídlu, trávení, i proti nadýmání a plynatosti, hodí se  i proti nevolnosti z cestování. Také je známá pro své účinky prohřát a rozproudit krev. Do čajů se přidává hlavně v zimě a při nachlazení. Povzbuzuje mysl, tělo, dobrou náladu a je považována za afrodisiakum. Mezi další pozitiva skořice patří její schopnost snižovat krevní tlak, vyrovnávat hladinu krevní glukózy (diabetici), snižovat hladinu cholesterolu.

I když má skořice léčebné účinky, může u některých jedinců vyvolávat alergickou reakci. Její konzumaci by měly omezit těhotné ženy.