Chia

Chia semínka

Chia jsou semínka jednoleté rostliny šalvěje hispánské. Rostlinu znali už staří Aztékové a semínka používali také jako platidlo. Zájem o chia semínka celosvětově vzrostl v posledních letech zejména díky knize Christophera McDougalla "Born To Run" , ve které jsou zmíněna ve spojitosti s až nadlidskými výkony běžců z kmene Tarahumarů v Mexiku.

Chia se konzumuje především kvůli svému nutričně zajímavému složení – 100 g semínek obsahuje 42g sacharidů, 17g bílkovin a 31 gramů tuků, z čehož 55% tvoří omega-3 mastné kyseliny ("ω-3"), 18% omega-6 ("ω-6"), 6% omega-9 ("ω-9") a 10% nasycené tuky. Dále 34g vlákniny a významná množství vitaminu B1 a B3, vápníku (631g neboli 63% doporučené denní dávky , "DDD"), a to údajně v dobře vstřebatelné formě, železa (60% DDD), hořčíku (94%DDD), manganu (130%DDD), fosforu (123%DDD) a zinku (48%DDD). Zajímavý je hlavně poměr ω-3 a ω-6 nenasycených mastných kyselin - jejich doporučený poměr pro příjem v potravě je aspoň 5:1 ve prospěch ω-6, ovšem čím více ω-3, tím lépe. Poměr ω-6 a ω-3 v lidské potravě se údajně vyvíjel od 1:1 až k současnému stavu 10:1, někdy až 30:1. Přitom ω-6 ve větších množstvích může na lidský organismus  působit až negativně - zvyšuje zánětlivost a může napomáhat k rozvoji civilizačních nemocí. Naproti tomu ω-3 mají protizánětlivé účinky, příznivě ovlivňují imunitní systém, přispívají ke správnému rozvoji mozku a nervové soustavy, pozitivně ovlivňují činnost kardiovaskulárního systému, snižují hladinu cholesterolu, mají pozitivní vliv na pohybový aparát, zejména na klouby a chrupavky. Chia semínka by ale neměli jíst lidé, kteří berou léky proti srážlivosti krve, tj. např warfarin nebo jiné deriváty heparinu.

Semínka chia mají vysokou schopnost vázat na sebe vodu - 1 díl semínek dokáže zvětšit svůj objem až 12x. Jsou lehce stravitelná a dají se přidat téměř do jakéhokoli jídla či nápoje (nemají nijak výraznou chuť).

Chia semínka se v Mexiku používají pro přípravu osvěžujícího výživného nápoje "chia fresca": smíchají se 2-3 lžičky semínek s 250 ml vody. Jakmile semínka nabobtnají, přidá se agávový sirup a šťáva z limetky, evt. máta. Vznikne lehký a chutný energetický nápoj, který se dá pít před, během i po fyzickém výkonu.

V roce 2009 EU povolila použití chia v pekárenských výrobcích - semínek tam smí být až 5% hmotnosti. 

Chia se dá koupit hlavně v obchodech se zdravou výživou, např. v Diana - Svět oříšků 300g za cca 85 Kč.

Recepty v mojí databázi: Kakaové sušenky s chia a lněným semínkem , Placičky "Snídaně šampiónů", Čokoládový pudink s avokádem a chia nebo Chia-mangový pudink.

O chia vyšla i zajímavá knížka "Zázračné semínko chia", vydalo nakladatelství Ikar, 2014.