Podzimní tvarohovo-kukuřičné knedlíčky

Variace na knedlíčky s dětskou krupičkou. Tahle varianta je ale přirozeně bezlepková a sladkost dodává jen ovoce - žádné doslazování není potřeba. Švestkovo-jablečný přeliv je teď na podzim aktuální, dá se ale nahradit čímkoli vhodným podle momentálního stavu vašich zásob. Použitím kukuřičné krupice vznikne varianta přirozeně bez lepku - nutno ovšem podotknout, že ve srovnání s knedlíčky, v nichž je použita dětská krupička, jsou trochu tužší. Ale nijak zásadně a kdo se lepku chce/musí vyhýbat, tak tady má zase možnost obohacení svého jídelníčku. Pokud budete podle receptu vařit pyré, doporučuji udělat ho víc - dá se totiž použít na mnoho způsobů, některé z nich tu brzy najdete.

Potřebujeme (na 4 porce):

  • 500g netučného tvarohu (ve vaničce, ale s okapanou přebytečnou syrovátkou)
  • cca 150g kukuřičné krupice, případně instantní polenty 
  • 1 větší vejce
  • špetka soli
  • 300g jablek
  • 300g švestek
  • skořice podle chuti
  • evt. citronová šťáva na dochucení
  • 250g bílého jogurtu (Hollandia)

Postup:

  1. Z jablek odstraníme jádřince, ze švestek pecky a obojí nakrájíme na menší kousky. Vložíme do nejlépe silnostěnného kastrolu, přilijeme trochu horké vody, přidáme skořici, a cca 15 minut na mírnějším plameni dusíme, dokud nevznikne řidší kaše, ve které ještě budou kousky ovoce.  
  2. Do většího hrnce si dáme vařit vodu na knedlíčky.
  3. V míse důkladně promícháme okapaný tvaroh, vejce, sůl a krupici a necháme aspoň 5 minut odstát, aby do sebe krupice měla čas natáhnout část tekutiny. Výsledkem by mělo být trochu lepivé těsto.
  4. Z těsta ukrajujeme lžičkou malé kousky a suchýma čistýma rukama tvarujeme kuličky o průměru cca 3 centimetry. Z uvedené dávky jich vyjde asi 45. Těsto se většinou trochu lepí do dlaní - je dobré si ruce občas opláchnout. Nejlepší je nejdřív si lžičkou naporcovat jednotlivé kousky a pak z nich najednou dělat knedlíčky, je to rychlejší. Kousky těsta dávám přímo na kuchyňskou linku (dočista otřenou) - zaberou překvapivě dost místa.
  5. Knedlíčky vhodíme do vroucí vody, preventivně odlepíme ode dna a vaříme přibližně 5 minut (počítáno od okamžiku, kdy jsme je dali do vody, která se tím ochladila. Plotýnku je dobré mít zapnutou na maximum, aby se var co nejrychleji vrátil, potom plamen stáhneme). Nicméně těch 5 minut je jen orientačních - nejlepší je jeden knedlíček vylovit, rozříznout a zkontrolovat, zda už je úplně provařený.
  6. K částečně vychladlé ovocné kaši přimícháme jogurt, případně dochutíme trochou citronové šťávy. 
  7. Knedlíčky rozdělíme na talíře a přelijeme ovocem s jogurtem. Zdobíme buď pokrájenými švestkami, skořicí, případně postrouhanou hořkou čokoládou apod.

Výživové hodnoty v jedné porci ze 4 (cca 11 knedlíčků):

Kcal: 358, bílkoviny: 22,3g, sacharidy: 55,9g, z toho cukry: 22,2g, tuky: 4,9g, z toho nasycené MK: 2g

Poznámka 1: Použít se dá i balený tvaroh v kostce - je v něm méně syrovátky, není potřeba ho nechat okapat a protože je tužší, stačí použít menší množství krupičky, cca 80-100g.

Poznámka 2: Nově jsem vyzkoušela variantu s mangem: Omáčku vytvoříme rozmixováním dužiny ze 2 menších, hezky zralých mang (cca 600g) a každou porci ozdobíme velkým kopečkem ušlehané šlehačky (cca 50g). Ani v tomhle případě není potřeba přidávat žádný cukr, a příprava je celkově rychlejší, protože mangovou omáčku není potřeba vařit.