Pečené pálivé kapustičky
Růžičkovou kapustu prý mají v oblibě hlavně v Británii. Chápu, že kdo jí musel jíst rozvařenou ve školní jídelně, mohl si k ní lehce vybudovat averzi stejně jako k červené řepě. Ale jak u řepy, tak u kapustiček záleží na zpracování a dochucení, a byla by škoda se jim kvůli kulinárnímu traumatu z dětství navždy vyhýbat. Kvůli chuti i kvůli obsahu zdraví prospěšných látek. V růžičkové kapustě je velké množství vitaminu C a K, manganu, fosforu, železa a draslíku, dále vitaminy B6 a B9 (kyselina listová), a ve 100g jsou skoro 4g vlákniny. Stejně jako brokolice, zelí a ostatní jejich příbuzní z čeledi brukvovitých, obsahují i kapustičky sulforafan, látku, která má pravděpodobně protirakovinné účinky. Nejvíc sulforafanu obsahují syrové klíčky brokolice a právě růžičkové kapusty; tepelným zpracováním jeho množství lehce klesá. Pozor při konzumaci kapustiček si musejí dávat ti, kdo berou antikoagulancia, třeba warfarin, protože obsažený vitamin K zvyšuje srážlivost krve. Pan Cuketka připravuje kapustičky "na zádíčka", já je nabízím pečené v troubě, v kombinaci s kešu oříšky a skvělou pálivou zálivkou. Zálivky je poměrně dost - na půlky rozkrojené kapustičky jí ale do sebe hodně natáhnou a výsledek, aspoň u mne, vedl k vybudování nové závislosti.
Potřebujeme (na 2 porce):
- 450g růžičkové kapusty, košťálky seříznuté, hlavičky očištěné od vnějších lístků a napodél rozpůlené
- 10g olivového oleje
- 15g sójové omáčky, nejlépe Tamari (která kromě toho, že je bezlepková, je taky hrozně dobrá!)
- 10g octa, nejlépe rýžového, případně citronové šťávy
- 10g sezamového oleje (v libovolném poměru z pražených a nepražených semínek)
- 15g agávového sirupu, případně 20g medu nebo hnědého cukru
- 5-10g šťávy vymačkané z najemno nastrouhaného čerstvého zázvoru (10g už celkem pálí)
- asi 5g česneku, prolisovaného
- jemně posekanou chilli papričku nebo chilli vločky podle chuti
- 20g kešu oříšků, nahrubo posekaných
- asi 20g natě jarní cibulky, nakrájené/nastříhané na slabá kolečka
Postup:
- Předehřejeme troubu na 210°C.
- V misce promícháme půlky kapustiček s olivovým olejem tak, aby se hezky obalily ze všech stran. Potom je narovnáme řeznou stranou dolů na plech vyložený papírem nebo fólií na pečení a vložíme do trouby.
- Kapustičky pečeme přibližně 30 minut - dozlatova, resp. rozumně dohněda. V půlce pečení je otočíme ("na zádíčka"), a 5 minut před dopečením přisypeme posekané kešu ořechy.
- Mezitím si připravíme zálivku: v dobře uzavíratelné nádobce smícháme Tamari, rýžový ocet, sezamový olej, agáve, zázvorovou šťávu, česnek a chilli a pořádně protřepeme.
- Upečené kapustičky přesypeme do misky, přelijeme připravenou zálivkou, posypeme jarní cibulkou a dobře promícháme - většina zálivky by se měla vsáknout.
Výživové hodnoty na 1 porci (ze dvou):
Kcal: 296, bílkoviny: 12,9g, sacharidy: 28,3g, z toho cukry: 15,1g, tuky: 14,7g