Mrkvový dortík

Pro mne vyloženě jarní záležitost. Docela mi trvalo ho vyladit do současné podoby, která je šťavnatá a přitom lehká. Jestli uděláte dortík, nebo jen koláč, závisí na tom, jak dlouho si chcete pohrát s jeho finální podobou. Ale pokud máte doma marcipán a potravinářské barvy (stejně budou brzo potřeba na velikonoční vajíčka), tak uplácat pár mrkviček zase netrvá tak dlouho. 

V dortíku je použito hodně mrkve. Ta se teď v předjaří dobře hodí, patří mezi lokální sezónní potraviny, spolu se zelím, řepou, přírodní konzervou dýní a nemnoha dalšími. Mrkev obsahuje mnoho užitečných látek - především betakaroten (prekurzor vitaminu A, kterým se, na rozdíl od čisté formy tohoto vitamínu, tělo nepředávkuje), další antioxidanty jako např. lutein nebo lykopen, ve 100g má 2,5g vlákniny. Většinu mrkve ale tvoří voda, a to 90%. 

Mrkev se dá chroupat jen tak (hlavně ta mladá sladká), ale látky v ní obsažené se nejlépe vstřebají v kombinaci s tukem (vitamin A je rozpustný v tucích) a po tepelné úpravě.

Dortík/koláč jsem pekla ve dvou různě velkých formách - buď na standardním plechu do trouby, nebo v pekáči cca 25*33cm. Použít se dá, samozřejmě, i kulatá dortová forma. Jde jen o to, že uvedené množství těsta v různě velké formě vytvoří různě vysokou vrstvu těsta, čemuž je potřeba přizpůsobit délku a teplotu pečení (viz bod 8. v postupu), aby se, zvlášť v té vyšší vrstvě, těsto hezky propeklo a nezůstalo uvnitř mazlavé. Taky záleží na konkrétní troubě.  

Potřebujeme:

  • 500g najemno strouhané mrkve
  • 350g celozrnné špaldové mouky (pro bezlepkovou variantu třeba pohankovou, bezlepkovou ovesnou nebo ideálně směs více druhů)
  • sáček obyčejného kypřícího prášku nebo prášku do perníku (pro bezlepkovou variantu nějaký bezlepkový, třeba od firmy Labeta)
  • k dochucení koření podle vlastní chuti - mletá skořice, zázvor, badyán, hřebíček
  • 15g jedlé sody
  • špetka soli
  • 150g třtinového cukru (ale může být i méně, dá se jít až na cca 100g, vyzkoušejte)
  • 4 vejce
  • 250g hustého bílého jogurtu (okapané Hollandie, případně skyru nebo řeckého, ten ještě trochu zvedne obsah bílkovin)
  • 70g vlašských ořechů, nahrubo nasekaných
  • 30g kokosového či jiného oleje
  • 200g čerstvého krémového sýra (např. Lučina Linie, Philadelphia Light nebo Goldessa Cream Spread Light)
  • 250g pevnějšího netučného tvarohu, okapaného
  • 70g javorového sirupu, přednostně stupně B (má nejvýraznější chuť)

Postup:

  1. Předehřejeme troubu na 180°C.
  2. Ořechy namočíme asi na hodinu do tepléé vody.
  3. Formu, ve které budeme péct, vyložíme pečícím papírem nebo lehce vymastíme.
  4. V míse smícháme mouku, prášek, sodu, sůl a koření.
  5. Do pěny utřeme žloutky s cukrem a trochou horké vody.
  6. Do vajec s cukrem přimícháme olej a jogurt.
  7. Do tekuté směsi zamícháme mrkev a okapané ořechy a přidáme k sypké směsi v míse. 
  8. Vše promícháme. Opatrně zapracujeme sníh z bílků a vlijeme do formy.
  9. Pokud pečeme na velkém plechu a máme tudíž slabou vrstvu, tak je doba pečení cca 25 minut na 180°C a potom na 150°C dalších přibližně 30 minut. Máme-li menší formu a vyšší vrstvu, tak by pečení mělo trvat 55-60 minut při 175°C. Pokud by povrch rychle hnědnul, můžeme formu v průběhu pečení přikrýt alobalem. 
  10. Upečený korpus necháme zcela vychladnout.
  11. Mezitím si připravíme krém z tvarohu, cream cheese a javorového sirupu.
  12. Vychladlý korpus podle tloušťky rozpůlíme buď naplocho, nebo slabý napříč. Pokud si nechceme hrát s nazdobením a výsledek chceme uchovávat kompaktně v krabici, tak namažeme veškerý krém dovnitř. V opačném případě jej rozdělíme napůl, vytvoříme i vrchní vrstvu krému a můžeme přizdobit podle vlastní fantazie.
  13. Namazaný dortík necháme dobře uležet, nejlépe v lednici přes noc, krém se vsákne do těsta a korpus se bude lépe krájet.
  14. Praktická poznámka: budete-li zdobit marcipánovými mrkvičkami, tak je na krém dávejte až těsně před podáváním, aby zůstaly hezky pevné.

Výživové hodnoty na 100g:

Kcal: 203, bílkoviny: 7,2g, sacharidy: 27,8g, z toho cukry: 10,2g, tuky: 6,8g