MOJE TĚLO - KOUČINK   Kristina Čechová

Na začátku (v roce 2012) byla zdravá (a upřímně řečeno, oprávněná) naštvanost sama na sebe. „Před dvěma lety jsem začala kouřit, jíst čipsy, pila Pepsi, denně nebyl problém 2 litry. Nic jinýho. Žádné jiné tekutiny. K snídani většinou sladké koláče, koblihy, na oběd cigárko, na sváču cigárko, na večeři tuna jídla (nemusím říkat, že naprosto nevhodného)…“. Následovalo rozhodnutí začít s tím hned něco dělat, a současně vznikl blog www.kristinacechova.cz (z jeho prvního postu je i ta citace). A Kristina svoje předsevzetí dodržela –začala zdravě jíst, cvičit (jejími oblíbenkyněmi jsou Jillian Michaels a Zuzka Light), zhubla se a vytvarovala. Fitness a low carb stravování ji úplně pohltilo, založila motivační facebookovou skupinu. A nakonec o tom napsala i knížku.

Kniha Moje tělo – koučink má teoretickou část (ale je to teorie odžitá na vlastní kůži, ověřená praxí, je to vlastně koncentrát jejích příspěvků na blogu týkajících se cvičení a jídla), na kterou navazuje třicetidenní motivační deníček.

Na knize je sympatické to, že její ústřední myšlenkou není jednoznačný návod na to, jak zhubnout. Kristina toho hodně přečetla a sama na sobě vyzkoušela, pravděpodobně pomohla se změnou životního stylu spoustě lidem a výsledkem toho všeho je poznání, že každý jsme trochu jiný, na každého funguje něco jiného a taky že nejdůležitější je cítit se dobře ve svém vlastním těle a dokázat si sama sebe vážit. Knížka je určena ženám a dívkám, které se sebou, podobně jako Kristina před léty, chtějí začít něco dělat, ale v informačně přesyceném prostředí se nedokážou orientovat. V tom jim autorka podává pomocnou ruku – v teoretické části knihy srozumitelně vysvětluje, jak a co jíst (pokud možno průmyslově co nejméně zpracované potraviny – v přehledné tabulce jídlo rozděluje do kategorií „Potraviny, které nikdy nekupuj“, „S těmito potravinami to nepřeháněj“ a „Moje doporučené potraviny“), a taky kolik toho jíst. Cílem je sice naučit se porozumět svému tělu a umět vyhodnocovat signály, které nám ohledně jídla posílá a dospět tak k tzv. intuitivnímu stravování. Kristina ale ví, jak je toto těžké, takže radí ze začátku spoléhat na počítání kalorických hodnot zkonzumovaných potravin a ty porovnávat se svým aktivním metabolickým výdejem (vše podrobně vysvětleno). Tohle ovšem znamená, že čtenářka bude muset začít jídlu věnovat výrazně víc pozornosti a sama si bude muset vytvořit způsob stravování, který bude fungovat zrovna pro ni. Stejně i cvičení – v knížce jsou popsány hlavní principy, ale jejich konkrétní aplikace už je zase na čtenářce samotné.

Praktickou část knížky tvoří zápisové archy na 30 dní, které jsou proloženy nejrůznějšími stravovacími, wellness a jinými tipy (Jídla, která známe všichni a kterých se nemusíš bát, 15 důvodů, proč chodit pěšky, Levné potraviny bohaté na bílkoviny), testy a motivačními citáty. I grafické provedení knížky je docela originální (a vyloženě dámské), v podobě rozpitých pastelově barevných skvrn na mnoha stránkách – celkové vyznění je ale příjemné - myslím, že tohle pojetí má pomoct tomu, aby si čtenářka ke knížce vybudovala trošku silnější vazbu.

Některá tvrzení v knize se mi moc nelíbí, třeba používání kokosového tuku, doporučování avokáda jako zdroje karnitinu (nic proti avokádu!); i poměr 40% sacharidů a 30% bílkovin ve stravě bych posunula ve prospěch těch sacharidů, ale to jsou jen drobnosti. Většina myšlenek v knížce se mi naopak velmi zamlouvá – třeba to počítání kalorií jako dočasná záležitost, jako způsob, jak se naučit pochopit hodnotu každé potraviny a zjistit, kolik toho za den sníst, nebo nabádání k tomu, že se cvičením by to člověk neměl přehánět a úplně stačí 20-30 minut pětkrát týdně. Přístup „netlačit na pilu“ a stanovovat si spíš drobné, o to však reálnější cíle, hezky ilustrují názvy některých kapitol:

  • 30denní výzvy aneb proč nemají smysl
  • Detoxy aneb moderní blbina
  • Jak zvládnout okolí, které tě nechápe a nepodporuje
  • Úděl sociálních sítí aneb každý je chytrý jako rádio!
  • Touha být perfektní – a nestačí být zkrátka lepší?

Závěr – hodně užitečná knížka pro dívku či dámu, která není spokojena sama se sebou a ve světě všech protiřečících si výživových doporučeních se cítí ztracená. Moje tělo – koučink se pro ni může stát velmi užitečným průvodcem, který jí pomůže zorientovat se v záplavě informací ohledně zdravého životního stylu a dovede ji do stavu, kdy se začne dobře cítit ve vlastním těle.

Knihu Moje tělo – koučink vydalo nakladatelství ANAG v prosinci 2017.