Kuřecí stehna na víně s červenou čočkou
Další z jídel, na která má člověk chuť hlavně na podzim a v zimě. Je to klasický pokrm z jednoho hrnce a většinu času se dělá sám, ale příprava surovin trochu času zabere. Proto je praktičtější uvařit víc porcí najednou - v lednici vydrží minimálně 3 dny.
Použitá červená čočka se před vařením nemusí máčet. Ale když ji předem namočíme, tak se bude vařit ještě kratší dobu než suchá a jídlo příliš nezahustí, protože už do sebe nenatáhne tolik tekutiny. Máčet ji ale nemusíte, pak je jen potřeba ji k ostatním ingrediencím přidat dřív, cca 15-20 minut před dokončením.
Jídlo je nejlepší vařit ve velkém tlustostěnném, nejlépe litinovém hrnci (a případně rovnou z něj servírovat).
Potřebujeme (na 7-8 porcí):
- asi kilo vykostěných kuřecích stehen (bez kůže)
- sůl, čerstvě mletý pepř
- 20g oleje, řepkového či olivového
- přibližně 500g směsi zeleniny (doporučuji mrkev, celer, cibuli, kapustu, pórek) - vše očištěné a nakrájené na menší kousky
- 70 g (i víc) česneku, oloupaného
- dvě 400g plechovky sterilovaných sekaných rajčat
- 200ml červeného vína
- 300-500ml vývaru, nejlépe kuřecího (třeba z Konečně vývar nebo od M&S)
- 50g rajčatového protlaku
- bobkový list, tymián, nové koření, rozmarýn (ideálně vše čerstvé, ale sušené poslouží taky), případně pár kuliček jalovce
- 200g červené čočky
- 200g žampionů
- 25g másla
Postup:
- Maso pokrájíme na větší kousky, osolíme a opepříme.
- Většinu česneku jen nahrubo pokrájíme, asi třetinu si necháme na závěrečné dochucení.
- Žampiony pečlivě omyjeme a nakrájíme na menší kousky.
- Na polovině oleje opečeme kousky masa, aby se na povrchu zatáhly. Pokud se maso v jedné vrstvě do kastrolu nevejde, opečeme je nadvakrát. Odložíme do tepla.
- Na zbylém oleji orestujeme zeleninu. Jakmile kouskům začnou zlátnout okraje, přidáme protlak, promícháme a zalijeme vínem.
- Krátce povaříme, až se víno zčásti odpaří. Potom do kastrolu vrátíme odložené maso, vyklopíme obsah obou plechovek s rajčaty a zalijeme horkým vývarem tak, aby vše bylo tak akorát ponořené. Ještě přidáme koření - nejlepší je mít ho v samostatném plátěném sáčku nebo speciálním sítku na koření (třeba tomhle), protože výsledný pokrm je hustý a kuličky nového koření nebo větvičky rozmarýnu by se v něm lovily obtížně.
- Od této chvíle máme volno. Maso dusíme na opravdu mírném plameni asi 60-90 minut - po hodině doporučuji zkontrolovat. Dobu dušení není potřeba nijak protahovat, protože kuře má tendenci se začít rozvářet, což na chuti nevadí, ale uškodí to výslednému estetickému dojmu. Pokud by během vaření směs v kastrolu příliš zhoustla, dolijeme ještě trochu vývaru.
- Asi 10 minut před dokončením přisypeme namočenou a okapanou čočku a žampiony.
- Jakmile je čočka hotová (klidně může zůstat na skus), sundáme kastrol z plamene a vylovíme sáček s kořením.
- Do hotového vmícháme pro zjemnění máslo, pro zvýraznění chuti prolisovaný zbylý česnek a případně přisolíme.
- Podávat můžeme jen tak, ozdobené posekanou zelenou cibulkou nebo petrželkou. Kdo má hlad, může ještě doplnit třeba bagetou.
Výživové hodnoty na 1 porci (z osmi):
Kcal: 377, bílkoviny: 33g, sacharidy: 25,3g, z toho cukry: 8g, tuky: 15,1g