Kakaová roláda s citronovo-limetkovým tvarohem

K piškotovým roládám jsem měla odjakživa respekt. Nechápala jsem, jak je možné piškotové těsto namazat šlehačkovou náplní tak, aby nepopraskalo, a našlehanou šlehačku uvnitř udržet do druhého dne. Kombinací mnoha receptů jsem ale postupně vyvinula tuto variantu, která se mi z výživového hlediska i chuťově zdá skvělá, a manipulace s ní rtaky.

V receptu je půl na půl použita hladká pohanková mouka a mouka běžná, tj. bílá pšeničná. Pro bezlepkovou variantu by nejspíš šlo použít pohankovou mouku napůl třeba s bezlepkovou ovesnou nebo kukuřičnou, tuhle kombinaci ale zatím nemám vyzkoušenou.

 

Potřebujeme:

  • 75g hladké pohankové mouky
  • 75g polohrubé mouky
  • 1 prášek do pečiva
  • 30g holandského kakaa
  • 5 větších vajec, bílky a žloutky zvlášť
  • 60ml horké vody
  • 100g agávového sirupu
  • 400g tvarohu bez tuku; všechnu tekutinu slít.
  • 100g hustého jogurtu, osvědčená je Hollandia, kterou jsme skladovali dnem vzhůru a z níž jsme slili syrovátku.
  • 150g marmelády z limet a citronů, ideálně s kousky kůry. K dostání např. v M&S nebo Lidlu. Ale určitě by šly i jiné varianty, např. višňová Schwartau s kusy višní nebo nějaká dobrá domácí.
  • 10g (půl sáčku) práškové želatiny a 50ml vody

Postup:

  1. S dostatečným předstihem vyndáme z lednice tvaroh, jogurt a vejce, aby vše stačilo dojít pokojové teploty.
  2. Tvaroh prošleháme s jogurtem a marmeládou a odložíme stranou.
  3. Želatinu dáme do kastrůlku s 50 ml vody, dobře rozmícháme a podle návodu prohřejeme. Pozor, tekutina by se neměla vařit.
  4. Želatinu vmícháme do tvarohové směsi. Ta by měla začít tuhnout po necelé hodině, což potřebujeme.
  5. Předehřejeme troubu na 200°C. Plech vyložíme pečicím papírem nebo fólií. Připravíme si čistou utěrku.
  6. V míse smícháme kakao, obě mouky a prášek.
  7. Ve food procesoru/míse prošleháme do pěny žloutky, agávový sirup a horkou vodu. Směs přilijeme do mísy k sypké směsi a dobře promícháme.
  8. Z bílků ušleháme tuhý sníh a opatrně vmícháme do kakaové hmoty.
  9. Hmotu stěrkou rovnoměrně rozetřeme po celé ploše plechu a dáme do vyhřáté trouby. Pečeme 7-8 minut.
  10. Teď je třeba postupovat svižně: Hned jak plech vytáhneme z trouby, rozložíme na těsto utěrku a upečený plát na ni překlopíme. Pečící papír/fólii tedy máme nahoře. Postupně stahujeme papír a horký plát našířku rolujeme okolo utěrky (neboli délka výsledné rolády bude odpovídat delší straně plechu). Zabalené necháme vychladnout. Může se stát, že v tomto nebo následujícím kroku těsto popraská, nebo přímo praskne. Toho se ale nebojte - po namazání krémem se vše zase hezky spojí a bez problémů bude držet - četnými pokusy (i omyly) toto mám opravdu ověřeno.
  11. Jakmile tvarohová náplň začne vlivem působení želatiny tuhnout (přibližně hodinu od vmíchání želatiny), natřeme ji rovnoměrně na upečený plát. Ten by měl jít zlehka rozvinout, aniž by popraskal, ale bude mít tendenci ke zpětnému zavíjení. Na kratších stranách krém rozetřeme až ke krajům, na delších si necháme několik cm volných, specielně na té vnější, protože při rolování se krém bude tlačit ven. Je důležité vystihnou správnou konzistenci náplně - opravdu už musí být lehce zatuhlá, jinak bude z rolády vytékat.
  12. Hotovou roládu pevně zavineme do použitého pečícího papíru/fólie a necháme několik hodin vychladit. Tvarohová náplň hezky ztuhne, takže se s roládou dá dobře manipulovat, v lednici vydrží i několik dní (pokud ji ovšem dřív nesníte!) a případné estetické nedostatky (vyteklý krém) jdou po zatuhnutí docela dobře odloupnout. 

Výživové hodnoty na 100g (jeden plátek má okolo 60g):

Kcal: 166, bílkoviny: 8,6g, sacharidy: 23,4, z toho cukry: 15,1g, tuky: 3,6g.