Hrušky se zázvorem a chia

Zázvor je oddenek zázvoru lékařského (zingiber officinale). Tradičně se používá v Indii a Číně, ale třeba ve středověku prý byl, kromě soli a pepře, nejpoužívanějším dochucovadlem i v Evropě. Typickou intenzivní vůni mu dodávají esenciální oleje, obsahuje  ale i vitamíny, ve významnějším množství hlavně B6, dále hořčík, mangan a draslík. Pálivost mu dodává gingerol, látka velmi podobná kapsaicinu, který obsahují chilli papričky.

Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Pomáhá při žaludečních, cestovních a těhotenských nevolnostech, údajně i při migréně. Zázvor prohřívá organismus, a proto se využívá jako prevence chřipky a nachlazení. Stimuluje krevní oběh a podporuje trávení a chuť k jídlu. Horké zázvorové obklady ulevují od bolesti za krkem a uvolňují ztuhlé svaly. Zázvor ale může mít i řadu nepříjemných vedlejších účinků: zažívací obtíže, pálení žáhy nebo bušení srdce. Denní množství zázvoru by proto nemělo přesáhnout 1 gram v sušené formě a 4 gramy v čerstvém stavu.

Já mám zázvor doma celý rok. Zabalený v pečicím papíru vydrží v lednici poměrně dlouho. Nejčastěji z něj připravuji čaj (lépe je oddenek nastrouhat, uvolní tak mnohem víc šťávy, než když je pouze naplátkovaný), a pravidelně taky zázvorovou vodku, kterou „na posílení imunity" po malých panáčcích užívá moje máma..

Zázvor se dá použít do salátových zálivek (jednu najdete tady) nebo polévek (třeba tom yum, když zrovna není k dispozici galangal). V tomhle receptu jsem kousky zázvoru svařila s hruškami (povedená je i kombinace hrušek se švestkami) a kořením a zkombinovala s chia semínky. Vznikla "marmeláda", která se dát použít buď na chleba, nebo do jogurtu či tvarohu. Vzhledem k minimálnímu obsahu přidaných sladidel se dá jíst i jen tak. Vzhledem k nízkému obsahu cukru je potřeba uchovávat ji v lednici, a mám vyzkoušeno, že tam vydrží bez úhony i několik týdnů. Ale sníte ji asi mnohem dřív. 

Potřebujeme (na cca 450g výsledné směsi):

  • 450g zralých měkčích hrušek (asi 3 středně velké) 
  • 30g čerstvého zázvoru, nahrubo nastrouhaného nebo nakrájeného na malé kostičky (o hraně cca 2mm)
  • skořici, hřebíček, badyán (pokud koření použijete vcelku, je lepší ho mít zabalené v kousku gázy, případně v samostatné nádobce (například tohle sítko), aby šlo po uvaření lehce vyndat) 
  • 75ml vody plus trochu na podlití hrušek
  • 25g chia semínek
  • 30g datlového sirupu (nebo třtinového cukru)
  • citronovou šťávu k dochucení

Postup:

  1. Hrušky oloupeme a nakrájíme na menší kousky.
  2. V tlustostěnném kastrolu smícháme hrušky se zázvorem, přidáme koření, podlijeme trochou vody a dusíme, dokud se hrušky nerozvaří. Občas promícháme.
  3. Mezitím zalijeme chia semínka 75 ml vody, řádně promícháme a necáme nabobtnat.
  4. Hotový hruškovo-zázvorový rozvar osladíme, dochutíme citronovou šťávou a smícháme s chia semínky.
  5. Chuť zázvoru se v hruškách postupně rozleží. Pro dosažení ještě výraznější chuti můžeme přidat ještě trochu čisté zázvorové šťávy (vymačkané z dalšího kousku najemno nastrouhaného zázvoru).
  6. Pro zjemnění chuti je možné do horkého vmíchat kousek másla.
  7. Uchováváme v lednici.

Výživové hodnoty na 100g:

Kcal: 111, bílkoviny: 1,8g, sacharidy: 19,9g, z toho cukry: 14,6g, tuky: 1,5g