Fazolový koláč

Přirozeně bezlepkový a nutričně vyvážený koláč. Vstřebatelnost bílkovin z fazolí je, stejně jako u ostatních luštěnin, omezena limitní esenciální aminokyselinou methioninem, to ale napravíme přidáním tvarohového krému, kde je spektrum esenciálních aminokyselin úplné.

Těsto je bezlepkové - koláč je po upečení relativně suchý se sklonem k drobivosti. Vlhkost z tvarohového krému ale korpusem postupně hezky prostoupí a koláč nakonec bude docela kompaktní - je ale potřeba dát mu trochu času, a to nejlépe v lednici přes noc. Zdobit můžete podle libosti tím, co máte zrovna k dispozici, já jsem zrovna měla jedno přebytečné granátové jablko. 

V receptu jsou použity suché fazole, což znamená trochu plánování navíc, použít se dají i už hotové v plechovce (v takovém případě možná bude potřeba přidat méně vody). Fazole nemusí být jen bílé, fungovat budou i červené, případně jakékoli strakaté - přidané kakao barvu koláče srovná.

Chia semínka jsou použita hlavně na zahuštění těsta (navíc ještě vylepší nutriční hodnotu koláče). Pokud je nemáte, tak fazole nemixujte s vodou, ale rovnou s vejci a jogurtem.

Potřebujeme:

  • 300g suchých bílých fazolí, namočených nejlépe den předem a doměkka uvařených, případně cca 650 g předvařených fazolí z plechovky
  • 200ml vody
  • 4 celá vejce
  • 50g čistého kakaového prášku
  • 100g třtinového cukru
  • 40g chia semínek
  • 100g mandlové mouky (nemusí být úplně jemná) nebo mletých mandlí  
  • 400g okapaného polotučného jogurtu, např. Hollandia
  • 250g tvarohu bez tuku
  • 200g krémového sýra (např. Linessa Cream Cheese Light, Lidl)
  • 70g javorového sirupu

Postup:

  1. Uvařené vychladlé fazole rozmixujeme najemno s dvěma decilitry vody.
  2. Přidáme vejce, kakao, mandlovou mouku a cukr.
  3. Do hotové hmoty už jen vařečkou přimícháme jogurt a chia semínka a necháme stát asi 10 minut - semínka nasáknou tekutinu a těsto se zahustí na požadovanou konzistenci - mělo by líně vytékat z mísy.
  4. Předehřejeme troubu na 180°C.
  5. Hlubší plech/pekáček vyložíme pečicím papírem. Vrstva upečeného těsta by neměla být moc vysoká; já jsem pekla v pekáčku 26*33cm a mohl by být i o kousek větší.
  6. Těsto nalijeme do pekáčku a pečeme při 180°C asi deset minut, potom dopékáme dalších 35-40 minut při 165°C. Doba pečení závisí na výšce těsta i troubě.
  7. Zatím si připravíme jednoduchý krém - dohladka vymícháme tvaroh, cream cheese a javorový sirup.
  8. Upečený plát těsta necháme vychladnout a překrojíme napůl. Je praktické přestřihnout i papír pod těstem, bude se s ním lépe manipulovat.
  9. Polovinu plátu namažeme cca polovinou krému a přiklopíme druhou polovinu, teprve potom z té vrchní sloupneme papír.
  10. Zbylý krém natřeme svrchu, podle nálady ozdobíme a dáme vychladnout, ideálně přes noc.

 

Výživové hodnoty na 100g:

Kcal: 201, bílkoviny: 11,3g, sacharidy: 21,8g, z toho cukry: 10,3g, tuky: 6,9g, z toho nasycené:1,4g.