Dýňová granola
Sytě oranžové pyré z pečené dýně hokkaido je hodně populární hlavně v Americe, kde se prodává už hotové a používá hlavně do náplní různých koláčů. Je krásně sladké, i když cukru v něm je celkem málo, asi 7-8g na 100 g pyré (zdroje se rozcházejí, tohle je spíš ta horní hranice). Domácí příprava dýňového pyré je jednoduchá: dýni rozpůlíme, vydlabeme semínka a dužinu rozkrájíme na větší kousky. V troubě předehřáté na 200 °C pečeme doměkka, přibližně 20-25 minut. Vychladlé rozmixujeme najemno. Dýně pečením ztratí část vody, takže při mixování bude nejspíš potřeba jí trochu doilít. Ideální konzistenci bude pyré mít, když bude vážit asi 80% váhy dýně zasyrova, neboli třeba 400g pyré z původních 500g dýně :) Hotové pyré skladujeme v lednici.
Stejně jako u ostatních granol je složení i poměry jednotlivých surovin jen orientační - med se dá nahradit třeba javorovým sirupem a semínka, ořechy i vločky si nakombinujte podle chuti i momentálního stavu zásob.
V průběhu pečení je potřeba směs v pekáči párkrát promíchat, aby se propekla rovnoměrně a vytvořila malé hrudky. Ke konci pečení si pohlídejte okamžik, kdy už je dozlatova upečeno, ale ještě ne spáleno. Granolu musíme nechat zcela vychladnout, aby se odpařila zbylá vlhkost - teprve potom bude směs hezky křupavá.
Granola je, aspoň podle mne, nejlepší s mlékem, ať už kravským, nebo třeba kokosovým či mandlovým. Kdyyž ale plech s hotovou granolou vytáhneme z trouby, můžeme z ještě teplé směsi, která má tendenci se trochu lepit, vytvarovat do větších hrudek, a ty použít třeba na svačinu (zasucha).
Potřebujeme (na přibližně 650g, neboli 8 porcí):
- 250g vloček, ideálně namíchaných z více druhů (ovesné, špaldové, pohankové, žitné ...) - pro bezlepkovou variantu pohankové s menším podílem sójových nebo rýžových vloček, případně amarantové, quinoové či z teffu - prodává třeba Country Life.
- 30g vlašských ořechů, nahrubo posekaných
- 30g chia semínek
- 30g drcených lněných semínek
- 30g slunečnicových semínek
- 30g dýňových semínek
- 30g sezamových semínek
- 100g tekutého medu
- 110g šťávy z čerstvého zázvoru (vznikne vymačkáním postrouhaného kořene o váze cca 200g)
- 100g datlí
- 200g dýňového pyré (z cca 250g dýně)
- koření: špetka soli, lžička mleté skořice, půl lžičky mletého hřebíčku, trochu čerstvě postrouhaného muškátového oříšku
Postup:
- Předehřejeme troubu na 160°C. Hlubší plech nebo pekáček vyložíme pečicím papírem nebo fólií.
- Všechny suché ingredience s výjimkou datlí smícháme v míse.
- Ze zázvoru oloupeme nepěkné části slupky a potom ho najemno postrouháme. Vymačkáme co možná nejvíc šťávy (zbylá dužina se dá zalít vroucí vodou a po vyluhování přecedit na čaj).
- Zázvorovou šťávu, med a dýňové pyré dobře rozmícháme. Vzniklou tekutinou zalijeme suchou směs v míse a důkladně promícháme.
- Obsah mísy vsypeme do pekáčku, rozhrneme do rovnoměrné vrstvy a pečeme přibližně 45-50 minut dozlatova. Během pečení několikrát promícháme.
- Zatímco se směs peče v troubě, nakrájíme/nastříháme datle na menší kousky. Ty přisypeme ke směsi v troubě na posledních přibližně 15 minut. Máme-li datle hodně vysušené, přimícháme je až k hotové granole.
Výživové hodnoty na 100g:
Kcal: 375, bílkoviny: 9,9g, sacharidy: 52g, z toho cukry: 19,7g, tuky: 14,1g, vláknina: 9,5g, vápník: 62mg.