DĚTSKÉ KUCHAŘKY Annabel Karmel

Když už někdo dostane Řád Britského Impéria, tak to znamená, že se opravdu významným způsobem zasloužil o rozvoj umění nebo věd, případně že má velké zásluhy v oblasti charitativní nebo sociální činnosti. Annabel Karmel tenhle řád dostala od královny Alžběty v roce 2006 za svoji víc než čtvrtstoletou práci na poli dětské výživy. 

První kuchařku, knížku „Vaříme pro kojence a batolata" (v originále New Complete Baby & Toddler Meal Planner) Annabel Karmel napsala už v roce 1991 (k jejímu čtvrtstoletému výročí ji autorka celkem zásadním způsobem přepracovala a nový je i český překlad). Od té doby vydala knížek zabývajících se převážně výživou nejmenších dětí prý už víc než čtyřicet, a celkem se jich prodalo přes 4 milióny výtisků. U nás její kuchařky vydává nakladatelství ANAG - vyšly tu třeba Bible dětských pokrmů, 100 nejlepších těstovinových pokrmů a další.

Annabel Karmel původně byla profesionální harfenistkou, nahrávala desky a natáčela hudební videa. Pak jí ale v pouhých třech měsících zemřela její prvorozená dcerka, hudba šla stranou a na první místo se dostala rodina a další děti. Ovšem když přišel na svět syn Nicholas, byl v jídle údajně velmi vybíravý, a Annabel kvůli němu začala experimentovat v kuchyni. Postupně se jí dařilo ladit takové chuťové kombinace, které mu vyhovovaly, a svoje zkušenosti a fungující recepty nakonec shrnula do své první knížky. Od té doby ji výživa malých dětí vytěžuje na plný úvazek. Kromě vymýšlení receptů a psaní knih vyvinula i vlastní řadu hotových dětských jídel, těstovin, pomáhá sestavovat dětská menu ve velkých restauračních řetězcích a má i vlastní pořad v televizi - cestuje po Spojeném království, navštěvuje rodiny, které mají problémy se stravováním svých nejmenších členů, a pomáhá jim naučit jejich malé vybíravé jedlíky jíst. Z její dílny pochází i několik aplikací týkajících se jídla a výživy, a protože Annabel Karmel z praxe moc dobře ví, jak důležité je zapojit do přípravy jídla i děti, tak jedna z nich je určená přímo pro podporu jejich kulinárních aktivit.

Annabel ale není jen kuchařkou s vytříbeným smyslem pro kombinování surovin do pokrmů, které si s chutí dají i ti, kdo se v jídle obyčejně jen trochu pošťourají.  Má nastudované všeobecné základy výživy, takže její kombinace jsou nejen chutné, ale zároveň organismu dodávají potřebné živiny tak, aby je mohl optimálně využít. Proto kombinuje třeba čočku se sýrem nebo špenát s citronovou šťávou a zdůrazňuje potřebu konzumace tučných ryb. Díky četným bývalým britským koloniím i množství přistěhovalců je anglická kuchyně poměrně otevřená vnějším vlivům, a tenhle její rys se odráží i v receptech v téhle knížce. Proto tu najdeme i ingredience, které se na první pohled zdají být pro malé dítě nepatřičné, třeba pro věkovou kategorii 9-12 měsíců už se používá jemné kari nebo směs koření  garam masala, a dochucuje se třeba balzamikovým octem nebo trochou česneku. A taky čerstvými bylinkami, třeba tymiánem nebo koprem. A Annabel Karmel evidentně sleduje i nové trendy - do jejích receptů se sice ještě nedostala fermentace nebo klíčení, ale třeba cuketové špagety nebo smoothies ano. Co nejrozmanitější chutě v jídle je podle autorky dobré pro dítě zavádět už mezi šestým a dvanáctým měsícem věku, kdy děti většinou nemívají s jídlem velké problémy, a taky jsou bez předsudků otevřené všemu novému. Toto "chuťové okénko" je potřeba co možná nejlépe využít a dát dítěti možnost, aby si co nejdříve vyzkoušelo širokou škálu nových chutí, vůní a textur různých jídel.

Kniha „Vaříme pro kojence a batolata" je uspořádána chronologicky, první jídla tedy pokrývají období od zhruba čtvrtého až šestého měsíce života miminka, a recepty končí jídly pro věkovou kategorii do zhruba svou až tří let života. Ovšem Annabel Karmel má praktický rodinný život dobře nastudovaný a je jí jasné, že vyvářet nějaká speciální dětská jídla, na která dospělý asi normálně nebude mít chuť, není moc dobře prakticky proveditelné. Proto i pokrmy určené pro ta úplně nejmenší miminka si chutí dá i dospělý - třeba Mango s broskví a banánem nebo Avokádo s papájou. Ale speciálně jídla pro děti od jednoho roku jsou už přímo koncipovaná tak, že jen s minimálními modifikacemi mohou posloužit i jako regulérní oběd či večeře pro dospělé. Třeba Těstoviny s lososem a brokolicí nebo Cuketové špagety s omáčkou z čerstvých rajčat. Čímž se nenásilně propaguje společné rodinné stravování a buduje zdravý vztah k jídlu.

V knížkách Annabel Karmel je samozřejmě i spousta praktických rad ohledně výživy, skladby jídel, potravinových alergií a intolerancí, pitného režimu, překonávání nedůvěry k novým jídlům a podobně. Pro jednotlivé věkové kategorie jsou z uvedených receptů sestaveny i kompletní jídelníčky. A jejich estetický dojem (aspoň pro mě) ještě povyšují roztomilé, ale nikoliv kýčovité obrázky Nadine Wickenden i většina fotek.

Vím, jak těžké může být vymýšlet, co tomu malému strávníkovi doma pořád vařit, aby nejedl dokola pořád jen to samé, a přitom aby nebylo potřeba v kuchyni trávit celý den. Kuchařky Annabel Karmel se tak mohou stát vítaným pomocníkem i pro méně zkušené kuchařky. A ty po nějaké době třeba zjistí, že bez ohledu na to, jestli vaří pro kojence, batole nebo dospělého, je v kuchyni důležitý především výběr a kombinace surovin, a že i rychlá a relativně jednoduchá jídla mohou nakonec mít největší úspěch. Takže za mě jednoznačně palec nahoru.